سوئیچ های مجازی - Traffic Shaping
تاریخ : 1394/03/19

در واقع با استفاده از این قابلیت شما به داده ها و ترافیکتان سرعت مجاز را می دهید و یا می تواندی محدودیت هایی را در ترافیک های ارسالی اعمال کنید .

Traffic Shaping

یکی از ویژگیهایی که شما در vSwitch ها با آن روبرو می شوید ، ویژگی Traffic Shaping می باشد . این ویژگی میزان ترافیک مجاز جهت عبور از لینکها را کنترل می کند . در واقع با استفاده از این قابلیت شما به داده ها و ترافیکتان سرعت مجاز را می دهید و یا می تواندی محدودیت هایی را در ترافیک های ارسالی اعمال کنید . با استفاده از این قابلیت شما در ESXi می توانید پهنای باند در دسترس مربوط به ترافیکهای ورودی و خروجی در هر کدام از پورتها را طراحی و کنترل کنید .با استفاده از این Policy شما می توانید تبادل داده ها در شبکه ، براساس اولویت ،در یک سطح مشخصی از Performance و QOS قرار دهید . با استفاده از این Policy شما می توانید بسته های داده های مهم را نسبت به دیگر داده ها اولویت بندی کنید .اجازه دهید در مورد لزوم استفاده از این Policy بیشتر توضیح دهم . به دو سناریوی زیر دقت کنید :

 منبع

    فرض کنید که شما دارای یک سرور مهم در شبکه می باشید که در آن داده ها Time Sensitive هستند ( به زمان حساسند :D ) مثل داده های مربوط به Credit Card ها. خوب طبیعتا این داده ها جهت ارسال و دریافت ، نسبت به داده های مربوط به برنامه های درون سازمانی و یا ... اولویت بیشتری دارند. خوب در اینجاست که شما با استفاده ار Traffic Shaping می توانید پهنای باند اختصاصی به این قبیل سرورها را بیشتر کنید ( البته با توجه به تجهیزات و بستر سخت افزاری که دارید )

    مثال بارزتر از کارایی این قابلیت ISP ها می باشند . در ISP ها بر اساس تقاضای مشتری و یا بر اساس بستری که می توانند پشتیبانی کنند ، به آنها پهنای باند اختصاص داده می شود .

 

خوب فکر می کنم از اهمیت این سرویس تا حدی آشنا شده باشید .لازم است این نکته را متذکر شوم که در صورتی که این Policy به حالت Disable باشد ،کلیه سرویس ها لازم ، به صورت پیش فرض یک Clear Connection با سوئیچ مجازی خواهند داشت یا بهتر است بگوییم کل پهنای باند کارت شبکه های فیزیکی در اختیار سوئیچ و پورتهای مجازی قرار می گیرد .

خوب دو مفهوم Ingress Traffic و Egress Traffic که توسط VMware ارائه شده است ،در این قابلیت قابل بررسی می باشند . یکی از تفاوتهای میان VSS و VDS در قسمت Traffic Shaping این سوئیچ ها می باشد . VSS ها تنها از Egress Traffic پشتیبانی می کنند در حالی که VDS ها هم از Ingress Traffic و هم از Egress Traffic پشتیبانی می کنند .

 

    Ingress Traffic ترافیکی که توسط VM ها وارد Virtual Port ها و vSwitch ها می شوند را کنترل می کند.

    Egress Traffic ترافیکی که توسط Virtual Port ها و vSwitch ها وارد VM ها می شوند را کنترل می کند.

 

به زبان ساده تر این دو مفهوم ، ترافیک های ورودی و خروجی به vSwitch ها می باشند .Traffic Shaping از سه مشخصه تشکیل شده است :

 

    (Average Bandwidth (Kbps : در این مشخصه شما می توانید تعداد بیت هایی که در هر ثانیه ، به طور متوسط ، از پورتها عبور می کنند را مشخص کنید . در واقع این مشخصه پهنای باند شما را به صورت متوسط تعریف می کند و بر اساس کیلوبایت در ثانیه ( Kbps ) تعریف می شود . مقدار تعریف شده در این گزینه ، مقدار بار لود شده در PortGroup ها را مشخص می کند .

  

    Peak Bandwidth : این گزینه نیز بر اساس Kbps تعریف می شود . منتها در این گزینه بیشترین تعداد بیت هایی که در هر ثانیه مجاز به عبور از PortGroup ها می باشند ، تعریف می شود . به عبارتی بیشترین پهنای باندی که شما می توانید در سوئیچ مجازی خود داشته باشید را اینجا می توانید تعریف کنید . این مقدار به هیچ عنوان نمی تواند کمتر از Average Bandwidth باشد . به صورت پیش فرض ، این مقدار Peak Bandwidth با مقدار Average Bandwidth برابر است .

 

    Burst Size : قبل از اینکه این مفهوم رو توضیح بدم ، Burst Bonus را معرفی می کنم . وضعیت Burst Bonus زمانی برای یک Port اتفاق می افتد که آن پورت از کل پهنای باندی که در اختیار دارد ، استفاده نکند . در صورتی که پورت به پهنای باند بیشتری نسبت به پهنای باندی که در Average Bandwidth برایش تعریف شده است ، نیاز داشته باشد ، می تواند به صورت موقت از این پهنای باند استفاده کند و داده های خود را با سرعت بیشتری دریافت و یا ارسال کند . از این رو Burst Size ، بیشتری تعداد بایت هایی می باشد که شما به صورت موقت می توانید در زمانی که Burst Bonus دارید ، در اختیار پورتهای خود قرار دهید . اجازه بدید با یک مثال مفهوم رو بهتر برای شما جا بندازم : قطعا شما ساعت هایی در شبکه خواهید داشت ( مثل شب ها یا ساعات بعد از تایم اداری ) که در این ساعات ارسال و دریافت داده ها کاهش پیدا می کند ، از اینرو پهنای باند ها تا حدی آزاد می شوند و می توان این پهنای باند های آزاد رو در اختیار پورتهای نیازمند قرار بدیم .

منبع

 

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت فاتک افزار پرداز می باشد