از استرس پیشی بگیرید
تاریخ : 1394/03/26

اکثر مردم دارای اندکی استرس روزانه هستند. رویدادهای پیش بینی نشده کوچک، این پتانسیل را دارند که روی طرح و برنامه‌های ما تأثیر بگذارند و بر ما سایه افکنند. استرس موضوعی نیست که بتوان از آن اجتناب کرد. برعکس، اینکه چگونه با آن مقابله کنید، مهم‌ترین موضوع است. کنترل استرس بخشی از یک زندگی با قلب سالم است و آنچه شما را از دیگران متمایز می‌کند پیدا کردن بهترین روش برای مقابله با آن از یک راه حل صحیح است.

استرستان را بشناسید

شناخت عوامل استرس‌زا همیشه اولین گام است. بسیاری از مردم را می‌بینم که در استرس غرق هستند، اما نمی‌دانند چرا؟ درباره عوامل استرس‌زای زندگیتان فکر کنید. پول؟ یک رابطه؟ کار؟ سلامتی‌؟ از چیزهایی که در مواجه با آن‌ها عصبی می‌شوید دوری کنید. بعضی از افراد معتقدند که یادادشت کارهای روزانه به سازماندهی افکار کمک می‌کند و با دیدن الگوها درمی‌یابیم که چگونه در رخدادهای زندگی واکنش نشان دهیم. خواه آن‌ها را یادداشت کنید، خواه درباره آنچه مضطربتان می‌کند تفکر کنید، برای کنترل استرس ابتدا باید آنها را بشناسید.

عوامل کنترل کننده را ارزیابی کنید

نکته مهم بعدی برای انجام آن، تقسیم عوامل استرس‌زای خود در دو ستون است: آن‌هایی که شما می‌توانید کنترل کنید و آن‌هایی که نمی‌توانید. به مواردی در فهرست‌تان که شما توان مقابله با آن‌ها را ندارید، نگاهی بیاندازید. این موارد ممکن است شامل یک استرس کاری باشد که شما نمی‌توانید کاملاً از آن به دور باشید یا مسائل شخصی خانوادگی. اجازه دهید آن‌ها به عنوان عوامل استرس‌زا باقی بمانند و با واقعیت روبرو شوید.

ستون بعدی می‌تواند منبعی از توانایی‌ها باشد. هنگامی ‌که به این ستون نگاه کنید، چیزهایی که می‌توانید تغییر دهید را می‌بینید. تحقیقی راجع به مشاوره ازدواج، قطع یک رابطه استرس‌زا را شروع کنید یا راه جدیدی بیابید تا در اوقات فراغتتان پول بیشتری بدست آورید. اقدامی کنید که بتواند از یک استرس بزرگ رها‌یتان کند، این امر کمک می‌کند تا کنترل زندگیتان را دوباره بدست بگیرید.

نفس بکشید

دم و بازدم، یک راه تدریجی و علمی است که می‌تواند فیزیولوژی قلب و عروقتان را تغییر دهد و سطح استرستان را کاهش دهد. به مدت چهار دقیقه نفس بکشید، چهار دقیقه نفستان را حبس کنید، و شش دقیقه نفستان را خارج کنید. این نوعی از تنفس برای آرام سازی قلب است، اتساع خون باعث کاهش فشار خون و آرام‌سازی سیستم عصبی می‌شود. می‌توانید این ورزش‌های تنفسی را روزانه انجام دهید و از استرس جلوگیری کنید و واکنش‌های استرسی و گسترش آن را متوقف کنید.

مدیتیشن کنید

مدیتیشن متعالی (TM) یک راه موثر برای حرکت سیستم عصبی از برانگیختگی به سمت آرامش است. انجام مدیتیشن دوبار در روز به مدت بیست دقیقه در زندگیتان می‌تواند به کاهش کلسترول، فشار خون و کاهش بروز بیماری‌های قلبی و سکته مغزی کمک کند. به طور قطع مزایای آن فراتر از ۲٠ دقیقه زمان اختصاص داده شده، خواهد بود. در مناطق مختلف کلاس‌های مختلف مدیتیشن و تکنیک‌های مدیتیشن وجود دارد.

یوگا یا ورزش را امتحان کنید

ورزش یک مسکن اثبات شده ضد استرس، تونیک ضد افسردگی و به طور کلی برای بدن مفید است. ورزش، قدرتمند‌ترین دارویی است که ما برای حفظ سلامت و شفا در دسترس داریم. ورزش قوای بدن را برای مواجه بهتر با استرس بازیابی می‌کند. ورزش محبوبتان را بیابید، مثل پیاده‌روی، دویدن، کلاس‌های ورزش، دوچرخه سواری یا شنا. مهم این است که ضربان قلبتان را بالا ببرید، همچنین باید در آرامش و خونسردی ورزش کنید. یوگا، پیلاتس یا پیاده‌روی مفرح، همه انتخاب‌های خوبی هستند.

استرس اجتناب ناپذیر است. مهم این است که یاد بگیرید آن را کنترل کنید. و با آن روبرو شوید: اگر ما در حبابی از کمال زندگی می‌کردیم، از اینکه نمی‌توانستیم بیرون بیائیم، بسیار عصبی و نگران می‌شدیم. همه چیز به دیدگاه شما وابسته است. زمانی‌که استرس دارید آن را برای افزایش کیفیت کار در آغوش بگیرید، سپس یاد بگیرید که به استرس اجازه بدهید، برود. حتی اگر قادر نیستید منبع استرس را تغییر دهید، می‌توانید پاسخ خود را تغییر دهید.

منبع

© کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به شرکت فاتک افزار پرداز می باشد